pondělí 31. ledna 2022

POEZIE: František HALAS - LADĚNÍ (1942)

Ahoj!

Dnešní příspěvek mám rozepsaný v bloku od 15. ledna, a hle, je tu začátek února! Tak žádné zdržovačky, jdem rovnou na to!

Úvod

Původně jsem chtěla tento příspěvek věnovat životu a tvorbě FRANTIŠKA HALASE a možná i básnické sbírce LADĚNÍ (nevěděla jsem, jestli se moc nerozepíšu, tak abych se sbírce věnovala v jiném příspěvku). Jak už to tak bývá, člověk míní a pánbůh mění. Tento článek tak bude jak o Halasovi, tak i zmíněné sbírce. Pokud tento článek čte nějaký zoufalý student bohemistiky, předem se omlouvám, zde poznatky nenačerpáte :D Protože se nebudu věnovat detailní analýze, ba analýze vůbec. Chtěla bych si tu zapsat nějaké své poznámky, úvahy.

 


FRANTIŠEK HALAS (1901-1949)


František Halas se narodil do brněnské proletářské rodiny, jeho rodiče byli dělníci v textilce. Jeho otec František Halas starší svoje životní zkušenosti dokonce sepsal do několika vzpomínkových knih. A byl to právě otec, který ho přivedl ke komunismu. Mimochodem, Halas mladší po únoru 1948 neskrýval hluboké rozhořčení z politického vývoje
 
Halasovy básnické počátky směřovaly k proletářskému umění. Jakožto knihkupeckému učni jeho pozornosti neunikla avantgardní skupina Devětsil. Stal se tak součástí brněnské pobočky a podílel se jako spoluredaktor Bedřicha Václavka v devětsilovském brněnském časopisu Pásmo a sborníku Fronta
 
V roce 1926 přesídlil do Prahy. Tam pracoval jako nakladatelský redaktor. Po válce působil jako přednosta odboru v ministerstvu informací a jako předseda Syndikátu českých spisovatelů.
 
Stejně jako u každého druhého básníka, i Halas prošel určitým básnickým vývojem.
 
Halasova prvotina SÉPIE z roku 1927 nese stopy poetismu, zcela výlučně českého avantgardního literárního směru. Další sbírky KOHOUT PLAŠÍ SMRT (1930), TVÁŘ (1931) a HOŘEC (1933) už nesou zřejmou introvertní tendenci Halasovy poezie - otázky (ne)bytí, života/smrti, zdání/skutečnosti atd. Nejde jen o básníkovu subjektivitu, ale i odraz doby. Takže onen subjektivní smutek a tragické vidění světa má vlastně svůj objektivní, společenský původ.
 
V roce 1935 Halas publikoval sbírku STARÉ ŽENY, do níž promítl pomíjivost života, biologického stárnutí, které především ženě beru krásu, lásku atd., které omezuje perspektivitu a energii člověka a způsobuje jeho osamocení. V protikladu k této sbírce vydal skladbu Dělnice (1938, resp. 1946), v níž panuje třídní rozdělení.

Vzpomeňme i na sbírku DOKOŘÁN (1936), ve které můžeme číst Halasovu dvoupólovost. O dva roky později spatřila světlo světa básnická sbírka TORZO NADĚJE (1938). Jde o naši nejmohutnější a nejpůsobivější poezii na obranu vlasti, sbírka má mocný hlas úzkosti i naděje.

NAŠE PANÍ BOŽENA NĚMCOVÁ (1940) vyjadřuje úchvatnou monumentalizaci postavy B. Němcové. JÁ SE TAM VRÁTÍM, lyrická próza z roku 1947, je o vědomí národní tradice, jež provází procitlé vědomí domova.

V roce 1942 se objevila sbírka LADĚNÍ, která obsahuje básně z let 1937 až 1941. Této sbírce se věnuji níže.
 
Rok před Halasovou smrtí, tedy roku 1948, vyšla sbírka V ŘADĚ, v níž jsou básně plné vrcholné míry emocionality a mravního patosu.

Výše zmíněná dílka nejsou veškeré Halasovo dílo, vybrala jsem ty nejvíc známé sbírky.

Halasova poetika dala vznik nové tradici v moderní české poezii. Básník a nakladatelský úředník zemřel předčasně v roce 1949 ve věku 48 let na srdeční selhání (se srdeční chorobou se pral dlouhá léta). Je pohřben v Kunštátě, okres Blansko, Jihomoravský kraj.
 
Zdroje:
BURIÁNEK, František - Česká literatura 20. století (1968)
BURIÁNEK, František - Česká literatura první poloviny XX. století (1981)
 

FRANTIŠEK HALAS - LADĚNÍ (1942)

 
 
Po této básnické sbírce jsem šáhla čirou náhodou. Byla jsem na chalupě a měla chuť si přečíst nějakou českou poezii. Vytáhla jsem si několik knih a právě Ladění byla sbírka, již jsem začala číst jako první.
 
Ještě se chci zmínit, že jsem hrdým vlastníkem prvního vydání. Před sedmi lety jsem knihu ukořistila v jednom pražském antikvariátu, více se můžete dočíst v tomto blogu :-)

Básnická sbírka LADĚNÍ je rozdělena do šesti oddílů: Do usínání, Hořká…, Psí víno, Stisky, Za hrob, Hrejme dále, které doplňuje samostatně stojící báseň, jež se nachází na začátku knihy (před prvním oddílem) - Památce Jindřicha Hořejšího - b. Slova). Halas verše psal v letech 1937 až 1941
Dohromady tato sbírka nabízí 106 stránek. Tedy alespoň první vydání, které vyšlo v roce 1942 v nakladatelství Františka Borového.
 
 
Které básně se mi líbily nejvíc:


DO USÍNÁNÍ

b. Ladění, s. 13
b. Před usnutím III, s. 18
b. Hádanka třetí s rozřešením, s. 21
b. Velikonoční (Josefu Zejdovi), s. 22
b. Mlýnek, s. 25
b. Proč, s. 27
b. Báchorka, s. 28 a 29
b. Jak hrdlička přišla k pásku, s. 31 

-> dětské, sálá z nich hravost

HOŘKÁ…
b. Déšť v dubu (J. Žantovskému), s. 39
b. Hořká. s. 45
b. Loučení, s. 48
b. Přání, s. 50
b. Ještě teď, s. 51

-> návrat do dětství

PSÍ VÍNO
b. Psí víno, s. 55
b. Radosti... (MUDr. Milanu Čížkovi), s. 60
b. Hledání (Stanislavu Hanušovi), s. 62
b. Ráno, s. 64
b. Chudák (Jarmile Urbánkové), s. 65

STISKY
b. Dnes zrovna tak (Josefu Horovi), s. 71
b. Vypravěč s. 73 Jaromíru Johnovi, s. 73
b. Karlu Tomanovi, s. 75
b. Pro Antonína Procházku, s. 76-77
b. Petru Bezručovi, s. 80
b. Krysař (Marii Benešové), s. 81

ZA HROB
b. Zmlklému, s. 85
b. Otec a syn (památce Janu Nerudovi), s. 92
b. F.X.Š., s 101

HREJME DÁLE

- jen jedna básen Hrejme dále, s. 105

To by k Halasově Ladění bylo asi vše. Děkuji za pozornost a snad se vám některé verše také zalíbily nebo zalíbí :-)

Mějte se krásně!

DIVADLO: SEMAFOR: OZVĚNA ANEB JAK JSME V SEMAFORU SLAVILI

Ahoj!

V tomto příspěvku bych se chtěla svěřit s dojmy z koncertu OZVĚNA ANEB JAK JSME V SEMAFORU SLAVILI. 

Úvod

Poté, co jsme s přítelem na podzim navštívili SEMAFOR, konkrétně představení KDYBY TISÍC KLARINETŮ, bylo jasné, že se do dejvického divadla ještě vrátím. Proč? Protože JIŘÍ SUCHÝ, kterého opravdu zbožňuji, a byla jsem nadšená, že ho mohu vidět naživo. Vypsala jsem si několik představení, které bych chtěla vidět, a termínově přišel na řadu jako první koncert s veledlouhým názvem OZVĚNA ANEB JAK JSME V SEMAFORU SLAVILI. Dále jako "OZVĚNA".

Informace o tomto představení byly a jsou více než skoupé. Však posuďte sami, toto se píše na oficiálních stránkách Semaforu "Nejúspěšnější čísla z koncertu, kterým jsme po půldruhém roce znovu otevřeli divadlo a z dalšího koncertu, kterým Jiří Suchý připomněl  své devadesátiny." Z toho plyne, že jde o koncert a sem tam nějaké povídání. Ale jaké písně? Jaké historky? To je překvapení!

Na rozdíl od lednové návštěvy Semaforu, která byla ve znamení Všechnopárty, zde nebudu zeširoka popisovat návštěvu od A do Z, vynechám přípravy a tak dále a tak podobně, a rovnou se vrhnu na zhodnocení.


OZVĚNA

Koncert Ozvěna jsme navštívili sobotu 22. ledna 2021 v 16:00 odpoledne. 

Při odkládání svršků v divadelní šatně jsem si na odkládacím pultu všimla několika letáčků, které byly volné k rozebrání. Šlo o programy na leden a únor a pak taky leták na A5, který též informoval o několika představeních. Pokud by tento článek četl někdo, kdo se na koncert chystá, přepíšu tu, co se na jednom z letáků píše: 

OZVĚNA aneb JAK JSME V SEMAFORU SLAVILI: Koncertem, nazvaným Konečně!!! jsme v Semaforu vítali konec kovidového omezení a jiný koncert, uvedený pod titulem Znám ještě starší lidi, připomněl, že Jiří Suchý se dožil 90. let. A právě ty nejúspěšnější písně z obou večerů tvoří základ našeho nového programu.

Divadlo bylo víceméně zaplněné. Balkony byly téměř prázdné, nicméně hlediště bylo zaplněno na takových 85-90 % nadšenými návštěvníky.

Koncert Ozvěna probíhal ve složení JITKA MOLAVCOVÁ, JIŘÍ SUCHÝ, Eliška Hurábová, Magdalena Jedličková, Jakub Přibyl (piano, akordeon), Jan Střižkovský (kontrabas), David Vrobel (saxofony), Petr Zimák (bicí nástroje), Jiří J. N. Svoboda (piano, kontrabas).

Na začátek zazněla instrumentální podoba několika skladeb JIŘÍHO ŠLITRA právě na jeho počest. Tento mix znovu zazněl po přestávce. Musím říct, že jsem poznala všecky melodie, a tak jsem byla na koncert ještě víc natěšená. JENŽE. Co se nestalo :-D Jak Jirka Suchý, tak Jíťa Molavcová měli ve svém repertoáru písně, které mi byly téměř neznámé. Jestli jsem poznala jednu, dvě písničky? :-D Z toho jsem byla trochu rozpačitá, ale to není chyba divadla, to je spíš můj problém, že jsem si vytvořila mix oblíbených písní (prozatím jich mám v playlistu necelých padesát), které poslouchám pořád dokola (no prostě se mi líbijou! :-D). 

Některé písničky semaforské duo zapělo společně, jiné každý zvlášť. Teď si říkám, jaký byl poměr. Jestli jich víc dali sólo, nebo dohromady? Už opravdu nevím. Co ale vím, je, že krom písní S+M vyprávěli různé historky. Vtipné nebo milé. I když u Jitky Molavcové jsem se asi jednou, nebo možná dvakrát krapítek zastyděla, protože tam tak řekněme podivně "křepčila", až to bylo fakt zvláštní :-D 

Celkově se mi koncert včetně historek líbil. Už bych na představení Ozvěny znovu nešla, rozhodně ale nelituji, že jsem šla! :-)


Mějte se hezky!

středa 5. ledna 2022

KULTURA: KINO 2019 x 2020 x 2021

Ahoj!

Další koronarok za námi a nový před námi. Jak asi bude letos kultura vypadat? Už jsem smířená s tím, že řada koncertů bude opět přesunutá na později nebo další rok, ale pořád mám víru v malé akce. Celkem pozitivní jsem i co se týče (malých) divadel, kin a galerií, muzeí.

Jelikož mezi mé nejmilejší zájmy patří film, často chodím do kin. V tomto příspěvku zveřejním alespoň pro mě zajímavou statistiku :D Srovnání mých návštěv v letech 2019 až 2021.

Srovnání mých návštěv kin:

a) v roce, který byl ještě normální - 2019,

b) v roce, kdy zasáhl covid-19 - 2020,

c) v neposlední řadě v roce, kdy jsme se snažili s covidem-19 sžít - 2021.


2019

15/03, Všechno nejhorší 2 (Cinema City, Praha)

20/03, Bohemian Rhapsody (Kino Pasáž, Třebíč)

17/04, My (Cinema City, Praha)

24/04, La Llorona: Prokletá žena (Cinestar, Praha)

06/05, The Beach Bum (Cinema City, Praha)

17/05, Teroristka (Cinema City, Praha)

19/05, Řbitov zviřátek (Cinema City, Praha)

25/05, Zlo s lidskou tváří (Lucerna, Praha)

30/05, Syn temnoty (Cinema City, Praha)

01/06, Bolest a sláva (Cinema City, Praha)

02/06, Máma (Cinestar, Praha)

11/06, Rocketman (Kino Pasáž, Třebíč)

30/06, Tři blízcí neznámí (Světozor, Praha)

14/07, Annabelle 3 (Cinema City, Praha)

15/07, Kořist (Cinestar, Praha)

22/07, Yesterday (Cinema City, Praha)

27/07, Dětská hra (Cinestar, Praha)

31/07, Mrtví neumírají (Světozor, Praha)


02/08, Teroristka (Slavonice Fest)

03/08, Budiž světlo - předpremiéra (Slavonice Fest)

03/08, Beautiful Boy (Slavonice Fest)

03/08, Zabijáci z maloměsta (Slavonice Fest)

03/08, Sarkofág pro královnu - premiéra (Slavonice Fest)

03/08, Fantastická žena (Slavonice Fest)

03/08, Dívka (Slavonice Fest)


11/08, Toy Story 4: Příběh hraček (Cinema City, Praha)

22/08, Noční můry z temnot (Cinestar, Praha)

22/08, Slunovrat (Cinema City, Praha)

02/09, Krvavá nevěsta (Cinema City, Praha)

12/09, Takové krásné šaty (Světozor, Praha)

02/10, Parazit - předpremiéra (Světozor, Praha)


03/10, Narušitel systému - Filmový festival Be2Can - premiéra (Lucerna, Praha) 

05/10, To musí být nebe - Filmový festival Be2Can - premiéra (Edison Filmhub, Praha)

06/10, Pardon, nezastihli jsme vás - Filmový festival Be2Can - premiéra (Lucerna, Praha)

06/10, U Zlaté Rukavice - Filmový festival Be2Can - premiéra (Lucerna, Praha) 

08/10, Sbohem, synu - Filmový festival Be2Can - premiéra (Edison Filmhub, Praha)


12/10, Případ pro začínajícího kata + přednáška Cenzura filmů po r. 1968 - Trezor Film Fest (Kino Pilotů, Praha)


12/10, Černý Mercedes + beseda po projekci - Mezinárodní filmový festival 3Kino  premiéra (Lucerna, Praha)

13/10, Pan Jones + beseda po projekci - Mezinárodní filmový festival 3Kino - premiéra (Lucerna, Praha)


16/10, A co třeba Adolf? + slavnostní zahájení, vč. hosta, po projekci raut - Das Filmfest (Festival německy mluvených filmů) - premiéra (Lucerna, Praha)

17/10, Zač nás trestáš? + beseda po projekci - Das Filmfest - premiéra (Lucerna, Praha)

19/10, Zlatíčka - Das Filmfest - premiéra (Lucerna, Praha)

19/10, Kaviár + beseda po projekci - Das Filmfest - premiéra (Lucerna, Praha)

21/10, Plavání + beseda po projekci - Das Filmfest - premiéra (Kino 35, Praha)

22/10, Nevrland + beseda po projekci - Das Filmfest - premiéra (Atlas, Praha)


16/11, Přežít léto - Severský filmový podzim (Lucerna, Praha)

16/11, Zoo + beseda po projekci - Severský filmový podzim (Lucerna, Praha)


20/11, Portrét dívky v plamenech - Festival francouzského filmu - předpremiéra (Kino 35, Praha)

23/11, Výjimeční - FFF - předpremiéra (Lucerna, Praha)

25/11, Překladatelé - FFF - předpremiéra (Kino 35, Praha)

25/11, Curiosa - FFF - předpremiéra (Kino 35, Praha)

27/11, Bezstarostná dívka - FFF - předpremiéra (Lucerna, Praha)


29/11, Joker (Cinestar, Praha)


01/12, S chutí Toskánska - Festival italského filmu (Lucerna, Praha)

02/12, První zrádce - Festival italského filmu (Lucerna, Praha)


07/12, Vlastníci (Lucerna, Praha)

08/12, Le Mans '66 (CinemaCity, Praha)


16/12, Stehy - Best Film Fest (Lucerna, Praha)


Kinozážitků celkem: 59


2020


01/01, Maják, Aero, exkluzivní premiéra


Přehlídka současných severských filmů Scandi:

10/01, Vidíš měsíc, Danieli, Lucerna, po projekci beseda s Lenkou Klicperovou

11/01, Dokonalý pacient, Edison Filmhub, odborný úvod

11/01, Srdcová královna, Edison Filmhub, debata Emancipace filmových hrdinek

12/01, Pěkně tučná sebeláska, Evald


Filmový festival Írán:ci (festival íránského filmu), Světozor:

- před každým filmem krátký úvod o filmu

15/01, Zámek snů, oficiální zahájení festivalu

16/01, Teherán, město lásky

16/01, Studený pot

17/01, Talá

18/01, Dozorce


Víkend s francouzským filmem:

17/01, Bílá jako padlý sníh, Lucerna


21/01, Jumanji: Další Level, Cinema City Anděl

27/01, Extase (restaurovaná verze), Ponrepo, odborný výklad před projekcí


Future Gate Festival (festival sci-fi filmů):

01/02, Kulky spravedlnosti, Lucerna, debata s V. Milevem a Timurem Turisbekovem


17/02, Tenkrát podruhé, Kino 35


La Película (festival španělského filmu), Světozor:

- před každým filmem krátký úvod

19/02, Matka, Světozor, + beseda s režisérem a herečkou

22/02, Dvakrát tolik a patnáct navrch, Světozor

22/02, Výhody cestování vlakem, Světozor 

11/03, V síti (Světozor, Praha) -korona, ale možnost max 30 lidí v sále-


-korona => březen uzavření kin-


-květen = otevření kin-


26/05, Králíček Jojo (Atlas, Praha)

02/06, Lov (Atlas, Praha)

09/06, Neviditelný (Cinestar Anděl, Praha)

18/06, Země nezaslíbená (Světozor, Praha) - Dny evropského filmu 

19/06, Noc oživlých mrtvol (Ponrepo, Praha)

10/07, Bez zvláštních znamení (Lucerna, Praha) - MFF Tady Vary

11/08, Démon zatracení (Cinestar Anděl, Praha)

22/08, Lola (Lucerna, Praha)

23/08, Palm Springs (Cinestar Anděl, Praha)


FF Be2Can:

07/10, Chlast + slavnostní zahájení, Lucerna

08/10, Lux Æterna, Lucerna

09/10, Perské lekce, Atlas


-říjen => uzavření kin-


Nová platforma: Moje kino LIVE

22/10, Corpus Christi


Festival otrlého diváka: 

31/10, Špalíček otrlých pohádek + úvod k filmu

04/11, Nindža Zombák + úvod k filmu


Kinozážitků celkem: 31

"Kinozážitků" ONLINE celkem: 3


2021


-korona: říjen 2020 až květen 2021 = uzavření kin-


-červen = otevření kin!!! dosud trvá-


09/06, Rytíři spravedlnosti, Lucerna 

22/06, Anny, Lucerna

29/06, V zajetí, Cinestar Anděl

04/07, Očista navždy, Cinestar Anděl

04/07, Tiché místo: Část II, Lucerna

07/07, Spirála strach: Saw pokračuje, Cinestar Anděl

08/07, V zajetí démonů 3: Na ďáblův příkaz, Cinestar Anděl

22/07, Čas, Cinestar Anděl

10/08, Jan Werich: Když už člověk jednou je..., Lucerna

27/08, Zátopek, Cinestar Jihlava

28/09, Zhoubné zlo, Cinestar Anděl

29/09, Candyman, Cinema City Anděl

06/10, FF Be2Can: Titan + slavnostní zahájení, Lucerna

06/10, FF Be2Can: Mainstream, Lucerna

11/10, FF Be2Can: Miluj svého robota, Edison Filmhub

12/10, FF Be2Can: Sněžit už nikdy nebude, Lucerna

20/11, Festival francouzského filmu: Olga, Lucerna

21/11, Festival francouzského filmu: Haute Couture, Lucerna

27/11, Duna, Cinestar Anděl

30/12, Matrix Resurrections, Cinestar Jihlava


Kinozážitků celkem: 20




Mějte se krásně!

3. ledna 2022: Natáčení pořadu VŠECHNOPÁRTY

ÚVOD


Když jsem v srpnu 2021 kupovala lístky na KDYBY TISÍC KLARINETŮ, nesmrtelnou hru z repertoáru divadla SEMAFOR, byla jsem dosti překvapená, teda jestli si to pamatuji správně, možná jsem to věděla dřív, ale vytěsnila z hlavy, což je nejspíš blbost, že právě v dejvickém divadle se natáčí TALKSHOW VŠECHNOPÁRTY KARLA ŠÍPA. Pár dnů po listopadovém představení zmíněné hry, v níž excelují JIŘÍ SUCHÝ a JITKA MOLAVCOVÁ, jsem se se svou drahou a druhou polovičkou domluvila, že zajdeme. Na podzim byly v nabídce termíny na LEDEN a ÚNOR a já vzala hned dva lístky na první natáčení, které proběhlo hned 3. LEDNA 2022.


"DEN D" JE TU


Je pondělí 3. ledna. Ráno své polovičce připomínám, že pojedeme tramvají v 18:06. Později odpoledne téhož dne volám, jak je na tom. Vše v klídku. Po příchodu domů jsem si dala krátkou jógovou praxi a pak se už připravila. Sice se talkshow odehrává v divadle, ale přece jenom, není to žádné divadelní představení, a tak jsem jako outfit zvolila černé džíny, zimní šedé botky, červené tričko a svetřík pískové barvy. Nutno podotknout, že i další lidi v divadle to nehrotili. Jasně, někdo si vzal něco slavnostnějšího (jako třeba můj doprovod, který si vzal košili a sako), ale většina lidí byla oblečená neformálně.




OD POČÁTEČNÍ NERVOZITY K ...


Natáčení startovalo v sedm hodin. Krátce před pátou hodinou odpolední mě pohltila nervozita. Jelikož můj drahý bůhvíproč nestíhal, nervozita se změnila… mírně řečeno v naštvání. Nebo to můžu říct. Nasrání :D Stejně tento příspěvek nikdo číst nebude, možná jen Verča (Veru, pokud to fakt čteš, zdravím tě :D). Sice je pravda, že i kdybychom dorazili krátce před sedmou, nenarušili bychom natáčení, ale než si odložíte svršky do šatny, usadíte atd. Prostě mám ráda radši přijít dřív než později. Každopádně nakonec jsme dorazili krátce po tři čtvrtě na sedm, sice drtivá většina lidí již seděla, ale nevadí :D Stejně program začal později, což, jak jsem si pak řekla, bývá dost často. Naštěstí mé naštvání během půlhodinové jízdy tramvají pominulo, a tak jsme si mohli užívat divadelní atmosféru. 


VŠECHNOPÁRTY - SCÉNA A HOSTÉ


Jelikož je VŠECHNOPÁRTY KARLA ŠÍPA TELEVIZNÍ TALKSHOW, o hostech jsme samozřejmě nikdo, kromě samotných tvůrců pořadu, nic nevěděli. Teprve v šatně jsem si všimla vytištěného papíru se třemi jmény zpovídaných. Těmi byli náš nejlepší šipkař KAREL SEDLÁČEK, herec MAREK ADAMCZYK a herečka (a zpěvačka) BÁRA KODETOVÁ. Moje první reakce? Ale jo. To by šlo :D Sice šipkaře, jemuž přezdívají u nás “Zlý Kája” a v zahraničí “Evil Charlie”, jsem neznala, ale to vůbec nevadilo. Neznáš, poznáš.


Poté jsme vstoupili do předsálí, kde se nachází i bar, a všimla jsem si na židli sedící EVY SAMKOVÉ naší veleúspěšné olympioničky a snowboardistky/snowboardcrossařky, vedle ní stál její přítel, herec ADAMCZYK.

Hned jsem si vzpomněla na dvě věci: a) jak jsem Evku potkala na Budějickém Majálesu před asi šesti lety, kde jsem fotila pro Univerzitní rádio K2, kamarád mě s ní cvakl (pokud toto čteš, Žorži, zdravím tě! :D), b) Jak si nevzít princeznu, štědrovečerní pohádku České televize, kterou natočil Karel Janák, tuto pohádku jsem “byla donucena vidět” :D Ale to je zasejc jinej příběh :D


V samotném sále už byla nachystaná scéna na natáčení. Klasické pozadí a do toho pět kameramanů a světla na balkonech.




VŠECHNOPÁRTY - SAMOTNÁ SHOW


Jak jsem již zmínila, start byl naplánován na sedmou hodinu večerní. Tradičně se začalo se zpožděním :D V cca čtvrt na osm. Ještě před vstupem Karla Šípa, který tento úspěšný pořad od roku 2005 vede, se ozval režisér. Řekl, že si máme vypnout telefony, protože by rušily techniku, a poprosil nás, abychom nefotili a nenatáčeli. Prý na to bude prostor na konci. Říkala jsem si: to dává smysl, až na mobily a kamery - ?? Když jsem to vyprávěla kolegyni z práce, která se zabývá mj. natáčením videí, potvrdila mi, že mobilní telefony doopravdy mohou kamery rušit, i jí se to stává, když natáčí a vedle ní někomu zvoní mobil. Jako naschvál mi volala sestra, tedy její starší dcera (šest let) :D Naštěstí jsem mobil hbitě vypla. Snad jsem kameramanovi, který seděl hned v řadě pode mnou, nezavařila :D 


Malá vsuvka. Pokud pořad sledujete, nebo jste jej zhlédli alespoň jednou, víte, že kromě hostů bývají zabíráni i návštěvníci. Semafor je sice malá divadelní scéna, nicméně celý sál kamery nesnímají. V řadě pod námi seděl (hlavní) kameraman a toho pochopitelně snímat nebudou. Z toho usuzuji, že kameramani zabírají lidi do čtvrté řady, maximálně páté. My jsme seděli v sedmé. Příště musím koupit lupeny do nižších řada :D :D (sranda).


Režisér nás ještě poprosil o velký potlesk, do kterého na scénu vstoupil Karel Šíp. To mi opravdu vykouzlilo úsměv na tváři! :D :) Prostě člověk šel za kulturou, která se fakt odehrává! :D Super :) A navíc jsem naživo viděla takovou personu české kultury (někdo by řekl showbusinessu). To byl jediný prosík o potlesk. Žádná další nařízení či prosby od režiséra či kohokoliv jiného nebyly.


Teď bych asi měla říct, o čem moderátor klábosil s hosty. No, všechno vážně psát nebudu, to bych se upsala :D Řeknu jen, že začátek byl v cca 19:11 a K. Šíp se rozloučil v cca 20:29, jelikož má pořad cca 50 min, jsem nesmírně zvědavá, co vystřihnou a co zůstane. Zvlášť se těším, jestli v televizi, která tento díl bude vysílat v pátek 14. LEDNA, zazní vtipná/ironická poznámka pana Šípa směrem k proutníkovi Felixovi Slováčkovi. Šíp si z něj totiž vystřelil, když řekl, že on má teď hodně času :D (v závislosti na Felixově rozchodu s mladší teď už expřítelkyní).


Šipkař KAREL SEDLÁČEK


Šipkaře Karla Sedláčka jsem neznala. Šíp ho zpovídal hlavně co se šipek týče, což je celkem logické, ale přišla řeč i na jeho osobní život.


Herec MAREK ADAMCZYK


Divadelního, seriálového a filmového herce, který chodí s úspěšnou sportovkyní - co by se ho asi Karel Šíp ptal? :D Ano, práce a vztah. Adamczyk mluvil o tom, co ho teď, resp. nás čeká (premiéra filmu Poslední závod a premiéra divadelního představení, ovšem název jsem zapomněla), přišla řeč i na jeho vzdělání (vydržel semestr na filozofii) a samozřejmě i na Evku, která seděla v hledišti (ve druhé řadě napravo na kraji :D Taky bude zabraná v TV). Šíp se ptal mimo jiné i na svatbu, čemuž jsem se vůbec nesmála, protože otázky typu “Kdy bude svatba? Kdy bude dítě” - to jsou otázky, na který se přece člověk nemá ptát. Nebo tedy pokud dotyčného chcete přivést do rozpaků nebo ho rozesmutnit (co když se dva lidi snaží o dítě, a nejde to?), tak asi jo, ale za mě fakt ne. Ještě jsme se dozvěděli, že Evina účast na ZOH je taková… no, spíš to nevyjde, ale můj dojem byl, že Adamczyk to moc nechtěl rozvádět, jako kdyby tajně doufali, že se to podaří, a nechtěli to zakřiknout. Budu jí držet palce!


Herečka BARBORA KODETOVÁ ŠPORCLOVÁ


I Báru Kodetovou doprovodila druhá polovička. V hledišti seděl její manžel, veleznámý houslový virtuos PAVEL ŠPORCL se dvěma dcerami. Bára Kodetová se rozhovořila o své rozvětvené umělecké famílii, především o tatínkovi JIŘÍM KODETOVI, který ji přivedl k nejen klasické hudbě. Dále mluvila o tom, že byla šestnáct let doma a že už potřebovala uniknout z reality všedních dní a znovuobjevila svůj ztracený hudební talent, který jí na konzervatoři učitelé vzali (řekli jí, že nikdy nebude ani zpívat, ani tancovat). Se zpěvem jí pomáhá operní pěvkyně, sopranistka JANA ŠREJMA KAČÍRKOVÁ. Taky si posteskla, že jí hraní velice chybělo (nedávno se objevila v seriálu Ochránce, proto jsem použila minulý čas) a byla by ráda za další nabídky. Vyřkla přání, že by si ještě jednou chtěla střihnout nějakou pořádnou velkou divadelní roli a měla takové jiskřičky v očích.. Co vám budu povídat, načisto jsem jí věřila tu vášeň a moc ji přeji, aby se jí toto přání vyplnilo!


ZÁVĚR


Co říct závěrem? Rozhodně jsem na natáčení Všechnopárty NEBYLA NAPOSLEDY :D Opravdu se mi líbila celková atmosféra, všechno šlo rychle, ale zároveň nenuceně, a i když jsem se nesmála tak, jak jsem si myslela, že budu (tzn. faaaakt hodně), přeci jsem se občas zasmála, a nejen o tom to je.


Ještě se chci podělit o pár fotek (autorství je mé :D). Jak jsem říkala na začátku, režisér nás "uklidnil", že prostor na focení bude, jenže po závěrečném potlesku se všichni odebrali do zákulisí. A lidé se začali zvedat. My jsme si řekli, že počkáme, až se vyprázdní šatna, a ještě jsme seděli. A v té chvíli zpoza scény vylezli hosté! Super! Prostor na focení nakonec přeci jen byl :D


Zbytek lednových a veškerá únorová představení jsou vyprodaná, takže od příštího týdne budu sledovat web Semaforu, myslím si, že by se tam mohly objevit březnové a dubnové termíny :D






Mějte se krásně!